Doğru Bilinen Yanlışlarda Bugün : Öğünlerde Su İçmemek Gerekir.

108
Doğru Bilinen Yanlışlarda Bugün : Öğünlerde Su İçmemek Gerekir.

Herkese Merhabalar.

Bugün size beslenme hakkında doğru bilinen yanlışlardan birinden bahsetmek istiyorum. Günlük hayatımızda beslenme konusunda hemen hemen herkesin bir fikri savunduğu dönemdeyiz maalesef. Halbuki uzmanlardan duyduğunuz bir öneri vardır: Yetişkin bir insan günde en az 2 litre su tüketmelidir. Bunu genel geçer olarak söylemiyoruz. Vücudumuzun en az %75’i sudur. Vücudumuzdaki hücrelerin işlevlerini yapması, metabolizmanın gelişmesi için su tüketmeye ihtiyacımız vardır. Peki beslenirken öğün yanında neden su alınması istenmez? Genel düşünce, yemek yerken suyun mide duvarından salgılanan gastrik salgıların ” sulandırabileceği” sindirimi yavaşlatıp yiyeceklerin midede daha uzun kaldığına yol açıyor. Bu tamamen YANLIŞ BİR DÜŞÜNCEDİR. Gelin doğrusu nedir birlikte bakalım:

Aslında durum çok daha başka. Tam tersine, öğün sırasında uygun miktarda tüketilen su(600-700 ml, yani 4-5 bardak) hem tokluk sağlar hem de sindirim sürecini kolaylaştırır. Alınan gıdaları uygun kıvama gelir ve besinlern mideden boşalmasını hızlandırır.

Ayrıca içtiğimiz su, gastrik salgıların üretilmesini kolaylaştırır. Gastrik salgılar ise büyük ölçüde sudan oluşur. Öğün sırasında çok az su içilirse midedeki salgı bezleri eksik suyu organizmanın başka kısımlarından almak durumunda kalır, bu da ister istemez sindirim sürecini uzatır. Bundan dolayı öğün sırasında alınan su hem metabolizmayı olumlu etkiler, hem de midenizin bir kısmını doldurarak daha az yemenizi ve yediklerinizi daha kolay sindirmenizi kolaylaştırır.

Sağlıcakla kalın

Diyetisyen Eda Nur Bozkoyun

Benzer Yazılar
2 Yorum
  Ayşen

  Ramazan ayındayız ya, su içmek konusunda çok fazla susamamak için ne yapmalıyız ?

  6 Mayıs 2021 Cevapla
   Diyetisyen Eda BOZKOYUN

   Lütfen sahur öğününü atlamayın. 15-17 saat açlık ve susuzluğunuz için sahur yapmak daha sağlıklıdır.Sahura kadar mutlaka yeterli sıvı tüketiminizi ayarlayın.(kilogram başına 300 mililitre). Bu arada iftardan sonra ve sahurda tuz içeren gıdalardan uzak durun. Tatlı yemek de sizi susatabilir. Tatlıyı porsiyon miktarına göre veya alternatif olarak kuru meyve, kuru yemiş yanında süt, yoğurt ya da kefir tüketebilirsiniz.

   8 Mayıs 2021 Cevapla

Bir cevap yazın