Doğru Bilinen Yanlışlarda Bugün : Öğünlerde Su İçmemek Gerekir.

476
Doğru Bilinen Yanlışlarda Bugün : Öğünlerde Su İçmemek Gerekir.
Aktardanal

Herkese Merhabalar.

Bugün size beslenme hakkında doğru malum yanlışlardan birinden anlatmak isterim. Günlük hayatımızda beslenme mevzusunda neredeyse her insanın bir fikri savunduğu dönemdeyiz maalesef. Halbuki uzmanlardan duyduğunuz bir tavsiye vardır: Yetişkin bir insan günde minimum 2 litre su tüketmelidir. Bunu genel geçer olarak söylemiyoruz. Vücudumuzun minimum %75’i sudur. Vücudumuzdaki hücrelerin işlevlerini yapması, metabolizmanın gelişmesi için su tüketmeye ihtiyacımız vardır. Peki beslenirken öğün yanında niçin su alınması istenmez? Genel fikir, yiyecek yerken suyun mide duvarından salgılanan gastrik salgıların ” sulandırabileceği” sindirimi yavaşlatıp yiyeceklerin midede daha uzun kaldığına yol açıyor. Bu tamamen YANLIŞ BİR DÜŞÜNCEDİR. Gelin doğrusu nedir beraber bakalım:

Aslında durum oldukça daha başka. Tam tersine, öğün esnasında uygun oranda tüketilen su(600-700 ml, kısaca 4-5 bardak) hem tokluk sağlar hem de sindirim sürecini kolaylaştırır. Alınan gıdaları uygun kıvama gelir ve besinlern mideden boşalmasını hızlandırır.

Ayrıca içtiğimiz su, gastrik salgıların üretilmesini kolaylaştırır. Gastrik salgılar ise büyük seviyede sudan oluşur. Öğün esnasında oldukça azca su içilirse midedeki salgı bezleri noksan suyu organizmanın başka kısımlarından almak durumunda kalır, bu da ister istemez sindirim sürecini uzatır. Bundan dolayı öğün esnasında alınan su hem metabolizmayı pozitif etkisinde bırakır, hem de midenizin bir kısmını doldurarak daha azca yemenizi ve yediklerinizi daha kolay sindirmenizi kolaylaştırır.

Sağlıcakla kalınca

Diyetisyen Eda Nur Bozkoyun

Aktardanal
Benzer Yazılar
3 Yorum
  Ayşen

  Ramazan ayındayız ya, su içmek konusunda çok fazla susamamak için ne yapmalıyız ?

  6 Mayıs 2021 Cevapla
   Diyetisyen Eda BOZKOYUN

   Lütfen sahur öğününü atlamayın. 15-17 saat açlık ve susuzluğunuz için sahur yapmak daha sağlıklıdır.Sahura kadar mutlaka yeterli sıvı tüketiminizi ayarlayın.(kilogram başına 300 mililitre). Bu arada iftardan sonra ve sahurda tuz içeren gıdalardan uzak durun. Tatlı yemek de sizi susatabilir. Tatlıyı porsiyon miktarına göre veya alternatif olarak kuru meyve, kuru yemiş yanında süt, yoğurt ya da kefir tüketebilirsiniz.

   8 Mayıs 2021 Cevapla
  Ahsen Aydın

  Süper

  14 Temmuz 2021 Cevapla

Bir cevap yazın

Warez Php Scriptler
Null Community
Php Script İndir