Fırında Levrek Nasıl Yapılır

244
Fırında Levrek Nasıl Yapılır
Aktardanal

Balık sofralarımızdan tamamlanmamış etmememiz ihtiyaç duyulan en mühim gıdalardan. Adeta sağlığımızın yapı taşı. Vitamin, mineral, omega 3,omega 6 yağ asitleri, çinko, fosfor bakımından zengindir. Bilhassa evlatların ve gençlerin sağlığı için haftada minimum iki kere yenmelidir.

Levrek mevsimi mayıs sonuna kadar olsa da artık çiftliklerde yetiştirildiği için bulunur. Mangalda, tencerede, fırında iyi mi seviyorsanız yapabilirsiniz.

Pullu ve içi temizleyip yıkayp, kurutun. Her iki tarafına üçer kesik atın. Hem yağlı sosu içine çekecek. Hem de daha iyi pişecektir.

Soğanı yarım ay şeklinde, patatesleri halka halka, domatesi dilim olarak kesip hazırlıyoruz.

Zeytinyağını tuz kekik, yarım limon suyu ile karıştırıyoruz.

Fırın kabımızın tabanına soğan halkalarından serpiştirip bir yatak yapıyoruz

Baliğin her yerini yağlı sos ile yağlayıp, fırın kabında soğanların üstüne yatırıyoruz. Etrafına patates dilimlerini fazla üst üste getirmeden yağa batırarak sıralıyoruz. 

Köşelere dömates dilimlerini koyuyoruz. Balığın karnınıa soğan, sarımsak, limon dilimleri koyuyoruz. Aralara da soğan sarımsağı yerleştiriyoruz. Balığın üstüne limon dilimleri serpiyoruz.

220 C ısımış fırına veriyoruz. Üstü kızarmaya başlayınca 5 dk,. 200 e düşürüp 5 dk daha tutuyoruz.

Bu kısmı sizin fırınınız ayarları ile ilgili. Prensip olerak, yüksek ısı ile başlıyoruz Kademeli iki kez düşürüyoruz. Böylece su salmadan mühürlemiş oluyoruz. Dışı kızarınca düşürmeye başlıyoruz ki içi de pişsin.

Yanına roka yakışıyor.

Afiyet olsun
İnternet Gurmesi

Aktardanal
Benzer Yazılar
Warez Php Scriptler
Null Community
Php Script İndir