İYİ GÖRÜNÜMLÜ KÖTÜ: BİTKİSEL ZAYIFLAMA VE TÜREVLERİ

381
İYİ GÖRÜNÜMLÜ KÖTÜ: BİTKİSEL ZAYIFLAMA VE TÜREVLERİ
Aktardanal

“Doğal ürün” olarak vurgulanan, dostlar tarafınca tavsiye edilen, mucize vaat eden, reklamlar ve kişilerin fazla kiloyu gidermenin en uygun yolu bulunduğunu söyleyenlerin olduğu bir zamanda bitkisel zayıflama ürünlerine ilgi fazlasıyla yoğunlaştı. Yer yüzünde 250.000-500.000 içinde nebat olduğu ve bu bitkilerin 70.00 kadarı şifalı olduğundan kullanıldığı düşünülüyor. Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ise yapmış olduğu çalışmalarda 21.000 bitkinin bitkisel tedavi için kullanıldığını belirtmiştir. Tüm dünyada büyük bir pazar alanına haiz olan bitkisel ürünler vatanımızda ise mühim bir sektör halini almıştır. Bitkisel ürünleri; sıhhatli yaşamak, kilo vermek, hipertansiyon, depresyon, kanser benzer biçimde hastalıklarda tedavi amaçlı tüketilmektedir.

Birfazlaca bitkisel zayıflama türevleri Sağlık Bakanlığı onayı haricinde da satılan, reçete dışı ürünler olarak piyasada yer almıştır. Bunlardan biri de zayıflama haplarıdır. Reçetesiz zayıflama hapı kullanımı uzun süre aç kalma ile beraber kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir. Medyada yer edinen noksan bilgilendirme “doğadaki her şeyin yararlı” olduğu kanısına varmaktadır. Halbuki bu fikir başlı başına bir yanlıştan ibarettir. Bitkilerin bileşenlerine bağlı olarak beklenmedik yan etkisinde bırakır ortaya çıkabilir. Bazıları toksik tesir izah edebilir yada öteki ilaçlarla etkileşime girerek kişinin rahatsızlıklarını arttırabilir. İnternette kafi kanıt göstermeden bir tek pozitif tarafları anlatılan bu ürünler aktarlardaki karışımlardan, marketlerdeki zayıflama çaylarına, eczane ve benzeri yerlerde satılan kapsül, ilaç formlardan, internetteki mühim tariflere kadar geniş bir halde tüketiciye ulaşmaktadır. Ancak bir çok süre bitkisel ürünlerin muhteviyatında ne olduğu tamamen belirtilmemekte hatta gizlenmektedir.

Yapılan araştırmalar bitkisel ürünlerin içinde toz, polen, böcek, kemirgen kalıntıları, parazit, mikroorganizma, mantar, küf, toksin, zirai ilaçlar, ağır metaller yada ilaç etken maddeleri bulunduğunu göstermiştir. Üstelik bu ürünler “doğal” , “bitkisel” ifadelerle satılmakta ve kullananlarda zararı dokunan değil algısı oluşturmaktadır. Hele ki reklamlarında “inanılmaz” , “mucize”, “süper”, “kesin çözüm” ibareleri kullanılarak insanların ümit duygusuyla oynanmaktadır. Oysa bitkiler de zehirli hatta öldürücü olabilmektedir.

Bir kimyasalın ilaç adını alabilmesi için uzun klinik araştırma aşamalarından geçmesi gerekir. Oysa bitkisel ürünlerin çoğunun içerikleri ve güvenilirlikleri hakkında informasyon yoktur. Bu sebeple tüketicilerin bilgisizce davranıp ürünleri kullanımı ölüme kadar götürebilir.

Obezite tüm dünyanın mühim problemlerinden biridir. Kilo probleminin akılcı çözümü, rejim ve egzersizle kilonun yavaşça verilmesiyken çağdaş yaşam tarzında insanoğlu bir an ilkin ve kolay yoldan kilo vermeyi tercih ediyorlar. Kilo verdirdiği için zayıflama ürünlerinin içeriklerinde altın çilek, african mango, acai berry, meksika biberi benzer biçimde bitkilerin yer almış olduğu belirtilirken meydana getirilen birçok çalışmada bu ürünlerin içinde çeşitli ilaç etken maddeleri olduğu ortaya çıkmıştır.

Bitkisel ürünlerin üstünde “ilaç” olmadığı , “gıda takviyesi” olduğu yazmaktadır ve bu ürünlerin içinde ilaç etken maddesi bulunması yasaktır. Ancak içerikleri belirtilmeyen bu ürünler sıhhatli insana zarar verdikleri benzer biçimde ,duyarlı insanı da ölüme götürür. Bu duyarlı insanlara örnek olarak; çocuklar, yaşlılar, hamile ve emziren bayanlar, karaciğer-böbrek benzer biçimde organ yetmezliği olanlar, kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalıkları, sindirim sistemi hastası olan kişiler verilebilir.

Sonuca gelirsek bitkisel zayıflama ürünleri sandığınız benzer biçimde “mucizevi” değildir. Yukarıda bahsettiğim benzer biçimde tam tersi sonuçlar doğurabilir. İnsanların üstünde oynanan idrak oyunu ise bu ürünlerin güvenli bulunduğunu, bitkisel üründen zarar gelmeyeceğini düşündürür. Kolaylıkla temin edilebilmeleri ve kontrolsüz kullanımları mühim halk sağlığına sebep olabilir. Üstünde yeterince kontrol yapılmamış, bir ilaç benzer biçimde tıbbi laboratuvar aşamalarından geçmemiş, sıhhat otoriteleri tarafınca insanoğlu üstünde denenip onayı alınmamış, ticari kaygılarla ortaya koyulan bu ürünleri kullanayım derken sağlığınızdan olmayın.

Hayatınızdaki “kolay kilo kaybı”, “kolay zayıflama” benzer biçimde kelimelerin yerine “dengeli beslenme” ve “düzenli fiziksel aktivite” kelimeleri koyun. Tek bir ürün değil yaşam değişikliği sıhhatli beslenmenin ve kilo veriminin temelidir.

Diyetisyen EDA NUR BOZKOYUN

Aktardanal
1 Yorum
    ali ahmet

    Mersin web tasarım hizmetleri

    8 Temmuz 2021 Cevapla

Bir cevap yazın

Warez Php Scriptler
Null Community
Php Script İndir