” Sadece BALIK Yedik!”

340
” Sadece BALIK Yedik!”
Aktardanal

Balıktan oluşan bir öğünde aşırı kalori alındığında ” sırf balık yedik” fikir oldukça yaygındır. İnsana kendini teselli etmek için söylediği bu söz ne yazık ki gerçeği yansıtmıyor. Nitekim en yaygın tüketilen deniz ürünleri ile karadaki hayvanların benzer porsiyonları içinde kalori farkı azaldı. Bunun sebebi ise şu şekilde açıklanabilir: Araştırmalara bakılırsa son otuz yılda hayvan yetiştiricilerinin hem sığır hem de tavuk etinde mevcut yağların azaltılması ve kaliteyi başarmış olmasıdır. Sonuçta bir gıdanın temel kalori kıymetini belirten aslolan öge yağlardır.

En yaygın deniz ürünlerinin net 100 gramındaki averaj 70 kalori, kefal ve çipura için 120, taze ton balığı için 160, pişmeden somon için 180 kaloridir. Taze etlerde ise bu miktarlar daha farklıdır. Derisiz tavuk 100-130, dana eti 90, kuzu eti için 160 kaloridir. Tüketilen miktarlara bakılmış olduğu vakit deniz ürünleri ile öteki et ürünlerinde kalori olarak büyük bir fark yoktur. Lipid içinde ne olduğu net 100 gram taze balıkta 1-2 gram ile ortalama 6 gram içinde değişim gösterir. Kara hayvanlarının etlerinde net 100 gramda lipid içinde ne olduğu averaj 3-8 gramdır.

Bu yüzden aradaki fark oldukça azdır ve averaj günlük alımın 200-300 miligramın altında olması tavsiye edilen kolesterol içinde ne olduğu için geçerlidir. En oldukça tüketilen etlerin 100 gramında 50 ile 80-90 mg kolesterol varken deniz ürünlerinde 50-70 mg dir.Fakat yağların kalitesine bakılırsa durum değişmiş olur. Organizmamızın sentezleyemediği, bu yüzden hazır olarak almamız ihtiyaç duyulan uzun zincirli omega-3 yağ asitleri yalnızca deniz ürünlerinde bulunur. Deniz ürünleri haftada minimum 3 kez yendiğinde omega-3 miktarını elde etmiş oluruz.

Dolayısıyla “SADECE BALIK” yenen öğünlerde aslolan fark yiyecek sayısıyla türünden( mesela geleneksel “başlangıç yemeği” ve “ana yemek” yanına “deniz mezeleri” ve bolca oranda ekmek ilave etmekten kaçınmalıyız) ve değişik tariflerin gerektirdiği ve bizim sofrada eklediğimiz yağ miktarından oluşur. Ayrıca kızartmalarda yağın büyük kısmını emen balıklardaki yağın 1 gramı bizlere 9 kilolalori enerji verdiği unutulmamalıdır. Balık için doğru pişirme teknikleri ise buğulama ve tuzda pişirmedir.

Yeni yazılarla görüşmek suretiyle,

DİYETİSYEN EDA BOZKOYUN

Aktardanal
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Warez Php Scriptler
Null Community
Php Script İndir