” Sadece BALIK Yedik!”

85
” Sadece BALIK Yedik!”

Balıktan oluşan bir öğünde aşırı kalori alındığında ” sırf balık yedik” düşünce çok yaygındır. İnsana kendini teselli etmek için söylediği bu söz ne yazık ki gerçeği yansıtmıyor. Nitekim en yaygın tüketilen deniz ürünleri ile karadaki hayvanların benzer porsiyonları arasında kalori farkı azaldı. Bunun sebebi ise şöyle açıklanabilir: Araştırmalara göre son otuz yılda hayvan yetiştiricilerinin hem sığır hem de tavuk etinde mevcut yağların azaltılması ve kaliteyi başarmış olmasıdır. Sonuçta bir gıdanın temel kalori değerini belirten asıl öge yağlardır.

En yaygın deniz ürünlerinin net 100 gramındaki ortalama 70 kalori, kefal ve çipura için 120, taze ton balığı için 160, çiğ somon için 180 kaloridir. Taze etlerde ise bu miktarlar daha farklıdır. Derisiz tavuk 100-130, dana eti 90, kuzu eti için 160 kaloridir. Tüketilen miktarlara bakıldığı zaman deniz ürünleri ile diğer et ürünlerinde kalori olarak büyük bir fark yoktur. Lipid içeriği net 100 gram taze balıkta 1-2 gram ile yaklaşık 6 gram arasında değişiklik gösterir. Kara hayvanlarının etlerinde net 100 gramda lipid içeriği ortalama 3-8 gramdır.

Bu yüzden aradaki fark çok azdır ve ortalama günlük alımın 200-300 miligramın altında olması tavsiye edilen kolesterol içeriği için geçerlidir. En çok tüketilen etlerin 100 gramında 50 ile 80-90 mg kolesterol varken deniz ürünlerinde 50-70 mg dir.Fakat yağların kalitesine göre durum değişir. Organizmamızın sentezleyemediği, bu yüzden hazır olarak almamız gereken uzun zincirli omega-3 yağ asitleri yalnızca deniz ürünlerinde bulunur. Deniz ürünleri haftada en az 3 kez yendiğinde omega-3 miktarını elde etmiş oluruz.

Dolayısıyla “SADECE BALIK” yenen öğünlerde asıl fark yemek sayısıyla türünden( örneğin geleneksel “başlangıç yemeği” ve “ana yemek” yanına “deniz mezeleri” ve bol miktarda ekmek ilave etmekten kaçınmalıyız) ve farklı tariflerin gerektirdiği ve bizim sofrada eklediğimiz yağ miktarından kaynaklanır. Ayrıca kızartmalarda yağın büyük kısmını emen balıklardaki yağın 1 gramı bize 9 kilolalori enerji verdiği unutulmamalıdır. Balık için doğru pişirme teknikleri ise buğulama ve tuzda pişirmedir.

Yeni yazılarla görüşmek üzere,

DİYETİSYEN EDA BOZKOYUN

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın