Sağlıklı Bir Smoothie Nasıl Hazırlanır ?

84
Sağlıklı Bir Smoothie Nasıl Hazırlanır ?

Smoothie güne hızlı başlamak ya da yoğun tempolu bir spor sonrasında tazelenmek için harika bir seçenek. Lezzeti ve ilgi çekici renkleri sayesinde çocuklar için de hem eğlenceli hem de besleyici bir içecek olabilir.  Smoothie hazırlarken bir kalori bombası değil de sağlıklı bir öğün hazırlamak için neler YAPMALI, neler YAPMAMALISINIZ.

Sağlıklı yağları MUTLAKA smoothie’nize ekleyin. 

İyi yağlar doyurucu ve hormon üretimine yardımcı besinlerdir. 1 kaşık fıstık ezmesi lezzet verirken, avokado kremamsı bir doku elde etmenizi sağlar, chia, keten tohumu, haşhaş gibi tohumlar ise smoothie’nize ekleyebileceğiniz iyi yağlardandır.  

Kaliteli bir proteni MUTLAKA smoothie’nize ekleyin. 

Proteinler kan şekerinizi dengede tutar ve uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Yoğurt, tam yağlı süt, bezelye, keçi sütü veya tofu, smoothie’ye ekleyebileceğiniz proteinlerden bazıları. 

MUTLAKA yeşil yapraklı sebzeler ekleyin. 

Yeşil yapraklı sebzelerin kalorileri düşük, içerdiği lif ve vitaminler ise yüksek seviyededir. Ayrıca günlük sebze tüketimini arttırmak için smoothie’nize 1 avuç dolusu ıspanak veya maydanoz ekleyin. 

Lezzeti arttırmak için MUTLAKA baharat ekleyin. 

Tat vermesi için bal, agave ya da akçağaç şurubu kullanabilirsiniz. Ancak fazla şeker kullanımını önlemek için zencefil, tarçın, kakao gibi doğal lezzet arttırıcıları kullanın. Böylece kan şekerinizi de yükseltmemiş olursunuz. 

SAKIN meyve suyu eklemeyin.  

Hazır, paketli smoothielerde baz olarak meyve suyu kullanılır. Bu da çok fazla şeker demektir. Bunun yerine bitkisel bazlı sütleri veya suyu tercih edin. Doğal şekeri, meyvelerden karşılamaya dikkat edin. Ancak meyvelerde de düşündüğünüzden daha fazla şeker olabileceğini unutmayın. Bu yüzden en fazla 120 gram kadar taze veya donmuş meyve kullanmaya dikkat edin. Donmuş muz, frambuaz veya taze mango, şeftali kullanabileceğiniz meyvelerden bazıları. 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın