Sürdürülebilir Diyet Nasıl Olmalıdır? Kalıcı Kilo Kaybı İçin Beslenme Önerileri

519
Sürdürülebilir Diyet Nasıl Olmalıdır? Kalıcı Kilo Kaybı İçin Beslenme Önerileri
Aktardanal

Her ne kadar fit görünmek için doğru beslenme ve tertipli fizyolojik aktivitenin olması gerektiği bilinse de çoğumuz diyetin bizi kısıtlayacağını düşünerek alışkanlıkları değişiklik yapma mevzusunda sorun yaşıyoruz. Sebebi ise sevdiğimiz, beğendiğimiz yiyecek ve içeceklerden vazgeçme düşüncesi ve rejim kafasına girme durumudur. Bir hevesle bu yola girip doğru yanlış her şeyi her şeyi deneyip ilk olarak da sevdiğimiz yiyeceklerden kendimizi yoksun etmeye çalışırız. Bu durum bir yerden sonrasında insanda mutsuzluk oluşuyor. Bir süre sonrasında yiyeceklerden uzak kalamayacağını anlayınca her şeyden vazgeçip başa dönüyoruz.

Hayatta insanların alışkanlıklarını aniden değiştirmesi normal olarak kolay değildir. Ancak koyulan hedefe ulaşmak için devamlı büyük, kapsamlı ve köktencilik adımlar atmak zorunda değilsiniz. Hedefe ulaşmak için hayatınızda yapacağınız en mühim adımlar ufak ve kolay değişimler yapmaktır. Bu değişimler sürdürülebilir ve kolay yönetilebilir olduğunda, gönülsüzce başlanan bir girişim bile olsa bu adımlardan vazgeçme ihtimaliniz daha düşüktür. İlk ufak değişimin işe yaradığını gördüğünüz vakit ise bunun devamı kolaylıkla gelecektir. Eğer kendinizi “diyet moduna” baştan sokarsanız bu hayatınızda büyük bir değişiklik olacağı için başarısız olmanız olağandır. Ya da hedefinize ulaşmak için kendinizi zorlayarak devam eder; hedefinize ulaşır ulaşmaz eski alışkanlıklarınıza döner ve tüm emeklerinizi boşa harcamış olmuş olursunuz. Sağlıklı beslenme hayatınızdan tüm gıdaları çıkartacağınız ve kendinizi kısıtladığınız bir şey olmaktan çıkıp yalnız bedensel değişim değil yaşamınızın bir parçası olmalıdır.

Eğer sizde bugün karar verip sıhhatli beslenmeye adım atmak istiyorsanız bu hedefe iyi mi ulaşabiliriz gelin beraber bakalım. Aşağıdakileri önerileri haftalara, aylara bölerek uygulayabilirsiniz. Her birinde” başardım” dedikten sonrasında öteki adımlar geçmeniz hem sizi motive edecek hem de sizi sıhhatli beslenme mevzusunda başarıya ulaştıracak:

Sağlıklı Beslenme Planı Oluşturun

Öğün atlamak iyi bir düşünce değildir. Çoğunlukla insanı daha çok yemeye yönlendirir. Öğünler içinde fazla vakit bulunması hem beyninizi, hem ruhunuzu, hem midenizi acıktırır. Bu da öteki öğünde daha çok yiyecek yemenize sebep olur. Rutin planınıza bağlı ara öğünün bulunmuş olduğu 5-6 öğün yemeye kendinizi alıştırın. Her 3-5 saatte yemeniz iştahınızı ve bel ölçünüzü kontrolde meblağ.

Tabağınızdaki Dengeye Dikkat!

Her öğününüzde karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve olmasına dikkat edin. Posalı besinler sizi tok tutacaktır. Kalori açısından meyve ve sebze bulundurmanız tabağınızın boş enerji kaynaklarıyla dolmasını engelleyecektir. Ayrıca hayvansal kaynaklı, düşük yağlı süt yada et ürünlerine ve karmaşa karbonhidrat olarak tam buğday ekmek, yulaf ve baklagillere de tabakta yeteri kadar yer verilmelidir.

İçmeden Ilkin Düşünün

Fazla kaloriler çoğu zaman alkollü ve alkolsüz şekerli içeceklerden gelir. Bu yüzden gıda kıymeti olmayan kola, gazoz, meyve kokteyli benzer biçimde içeceklerden uzak durmalısınız. Öğünlerinizde ilk olarak içecekler olarak su, maden suyu, %100 sıkılmış taze meyve suyu, azca yağlı yada yağsız süt/süt ürünleridir. Her öğün öncesinde içilen 400 mililitre su hem midenizin bir kısmını doldurarak yiyecek yeme miktarınızı ayarlamanıza destek verir hem de yemekle beraber eksta sıvı alımından uzak kalmış olmuş olursunuz.

Karbonhidratlarınızı Değiştirin

Karbonhidratlar yalnız şişmanlatmaz. Ne kadar yediğiniz, hangi türü seçtiğiniz ve beraber ne tükettiğiniz mühim unsurlardır. Bunun için mümkün olduğunca tam tahıllı karbonhidratlar tüketmenizdir.(yulaf, kinoa, tam buğday, kahverengi pirinç, arpa vb.) Tam tahıllar içerdikleri lif bakımından zengindir ve sizi tok meblağ. Bu ise sizi daha çok yemekten alıkoyar. İçerdikleri B vitamini yardımıyla sinir sisteminize ve kalp hastalıklarına iyi gelir.

Eski Atıştırmalıklarınızı Lezzetli ve Hafif Atıştırmalıklarla Değiştirin

Bazen öyleki durumlar gelir ki yenilen yemeklerin yanında tüketilen atıştırmalıklar daha çok kalori almanıza sebep olur. Mesela kızartma yerine fırında patates daha doğru bir tercihtir; sadece patatesi tereyağı ve krema ile doldurmak yanlış bir seçim olur. Marul ve domates içeren kolay fakat bir o denli da doyurucu bir burger, jambon ve peynirliye bakılırsa iyi bir tercihtir. Az kalorili hardal, salsa, sebze benzer biçimde malzemeleri kullanmayı sevmek önemlidir. Bilhassa salata tercih edilirken içine konulmuş olan sosları yanına ek olarak istemek ve ölçülü oranda eklemek yediklerinizi hafifletebilir.

Etinizi İnce Seçin

Bonfile benzer biçimde daha ince et seçimleri başlangıç içi güzel bir tercihtir. Ayrıca derisi olmayan kümes hayvanları iyi tercih olmakla beraber haftalık yemeklerinize daha oldukça balık ekleyebilirsiniz. Sağlıklı yaşam için haftalık kırmızı et tüketiminiz 500 gramı geçmemelidir. Kavurma ve kızartma yerine ızgara ve fırında pişirme şekilleri kullanılmalıdır. Yanına ise etten daha büyük salata tercih edilmesi doğru beslenmeye yardımcıdır.

Doğru Tür(ve Miktarda) Yağ Tüketin

Yağ her öğünde eğer olmazsa olmazımızdır şu sebeple yağ kişiyi tok meblağ. Asıl mühim olanı kalbe yararlı olan yağları kullanılmalıdır. Doymuş yağlar yerine zeytin yağı, keten tohumu ve avokado tercih edebilirsiniz. Yalnız dikkat edeceğimiz husus miktarıdır. Herhangi bir yağdan fazla tüketmek oldukça fazla kalori alımına eşittir.

Tatlı ve Tuzlu Düşkünlüğünüze Meydan Okuyun

Karnınızın kazınmasıyla başa çıkmak için planlı beslenmek gerekir. Bunun için en oldukça neyi istediğinizi bilin ve bunu sizi doygunluk edecek yiyeceklerle çevirin. Mesela günün belli saatinde canınız tatlı istiyorsa onun yerine hurma, şekersiz yer fıstığı ezmesi, şekersiz meyve barları, probiyotik meyveli yoğurt tüketin. Eğer canınız tuzlu bir şey istiyorsa bir avuç pişmemiş kuruyemiş ihtiyacınız olan şeyi karşılar.

Sosyal Yeme Kurbanı Olmayın

Genelde arkadaşlarla yada aileyle buluşmada yiyecek temel noktada bulunur. Asıl durum kilo almadan, kendinizi fena hissetmeden dışarıda iyi mi yiyecek yenileceğidir. Beraber geçirilen zamanı yemekten daha çok odak haline getirin ve mümkün olduğunca görüşmelerinize oldukça aç gitmeyin. Böylece gittiğiniz yerde fazla gıda tüketmemiş olmuş olursunuz.

Esas Nokta: Devamlılık

Spor yapmayı kendiniz için bir zorunluluk olarak düşünmekten kaçının. Hoşunuza giden bir aktivite bulun ve ona bağlı kalınca. Gün süresince yoğunluklar içinde belli alternatifler yaratabilirsiniz. Mesela asansör yerine merdiven kullanın, gideceğiniz yere otomobilinizi birazcık uzak noktaya park edin yada otobüsten bir durak ilkin inerek yürüyün. Günlük hayatınızda fizyolojik aktiviteyi kendinize alışkanlık edinin.

Unutmayın; amaç kısa sürede fazla kilo vermek değil tertipli, belli bir istikrar ve sabır ile sıhhatli beslenme yardımıyla kalıcı kilolar verin. Mühim olan acele kilo vermek yerine bunu ne kadar sürebileceği ve hayatınızda iyi mi alışkanlık haline getirmeniz önceliğimizdir.

Sağlıklı, mutlu, güzel günlere.. Sağlıcakla kalınca.

DİYETİSYEN EDA NUR BOZKOYUN

Aktardanal
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Warez Php Scriptler
Null Community
Php Script İndir