Yeşil Çay ve Yasemin Yapraklı Dondurma

75
Yeşil Çay ve Yasemin Yapraklı Dondurma

Malzemeler

250ml (1 su bardağı) su
½ bardak (125g) pudra şekeri
10 Yeşil Çay ve Yasemin çayı poşetleri (kağıt etiketleri çıkarılmış)
500ml krema
5 büyük yumurta sarısı

Yapılışı

Bu dondurma pürüzsüz ve kremamsı bir kıvamdadır. Çay poşetlerinin şurup içinde dik koyarak süzülmesini bekleyin. Uygulama için gerekli miktar 1 litredir.

Su ve şekeri minik boy bir tencerenin içine koyun. Şeker eriyip kaynayınca kadar devamlı karıştırın. Çay poşetlerini ilave edin ve tamamı su içinde olacakları şekilde aşağı doğru bastırın. 6 dakika süresince ya da karışım hafifçe kıvam alıp şurup hale gelinceye kadar orta düşük ısıda pişirin.

Şurubu ve çay poşetlerini ısıya dayanıklı bir kaseye dökün ve ortalama 1 saat, iyice soğuyuncaya kadar beklemeye alın. Bu sırada, kremayı karıştırma kasesine alın ve çırpma teli aksesuarını takının yumuşak tepecikler oluşana kadar 6. hız ayarında çırpın (fazla karıştırmayın, kıvamı fazlaca yumuşak olmalıdır). Kremayı karıştırma kabından çıkarın ve buzdolabında saklayın. Karıştırma kabını ve çırpıcıyı yıkayıp kurulayın.

Yumurta sarısını temiz ve kuru karıştırma kabına yerleştirin ve çırpıcıyı takının. Hız 6’yı 10 saniye süresince çırpın, şurubu aynı anda karıştırma kabına dökün. Hız 10’a yükselir ve karışım koyu ve kremsi olana kadar 5 dakika daha çırpın. Stand mikseri durdurun, çırpılmış kremayı ilave edin ve özdeş bir kıvam alana kadar hız 1’de karıştırın. Fazla karıştırmaktan kaçının.

Süratli çalışarak, dondurma kabının yanında mikserinizi takının. Hızı 1’e çevirin . Krema karışımını hızlıca dondurma kabına dökün. 15 dakika süresince yada karışım kalınlaşıp servise uygun krema kıvamı alana kadar karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir kaba dökün, minimum 4 saat süresince üstü kapalı şekilde dondurun.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın